Srpen 2017

Česká YouTube scéna

25. srpna 2017 v 19:26 | Adél
Předem upozorňuji, že tímto článkem pravděpodobně naštvu hodně velkou část lidí. Ale já se nechci hádat, nemám to zapotřebí. Pokud tedy budete mít jiný názor, než já, vyjadřujte se prosím v rámci možností slušně a můžeme si o tom popovídat. A také se přiznávám, že i já jsem ještě před pár lety byla fanouškem spousty YouTuberů, pak jsem ale naštěstí dostala rozum. Jsou pouze dva lidé, které sleduji, a to jen výjimečně. Nechci zde ale na nikoho ukazovat, proto si jména nechám raději pro sebe.

Z tohoto úvodu jste nejspíše pochopili, že jsem odpůrce Českého YouTube. A proč vlastně? Je hned několik důvodů, které vám zde ráda vyjmenuji.

Komunita

Buďme upřímní. Přes 80% fanoušků YouTube scény jsou děti. A myslím tím věkovou skupinu od 6 - 13 let. A potom to v komentářích i tak vypadá. Neberte mě špatně, neříkám, že jsou děti hloupé, o to tu ani nejde. Přijde mi spíš smutné, že vymývání mozků už začíná v tak útlém věku. Znám jedince, kteří chodí na 1. stupeň základní školy a tráví u YouTube všechen svůj volný čas. Připadá mi, že někteří YouTubeři si neuvědomují, kdo je sleduje. Potom to dopadá tak, že slyšíte sedmileté dítě nadávat vlastní učitelce a jeho kamaráda, který to nahrává. Zbytek třídy se tomu směje. A ano, tohle jsem zažila. Ne, není to výchovou rodičů. A pokud ano, tak pak každé druhé dítě je špatně vychované.

''Zábava''

A teď naprosto vážně. Viděli jste už někdy české video, které by vás nahlas rozesmálo? Připadá mi, že většina YouTuberů se jen snaží napodobovat videa lidí z jiných států a výsledek je katastrofický. Ještě na vrch je každé video v podstatě úplně stejné. Dělají ze sebe naprosté idioty jen pro peníze, což mě přivádí k dalšímu bodu.

''Ale oni to nedělají pro peníze!''

Dělají. A ať už je to baví nebo ne, peněžní odměna je rozhodně příjemná. A já proti tomu vlastně nic nemám, pokud by to bylo zasloužené. Neberte mě špatně, já beru pozici YouTubera jako práci, ale musí mít opravdu kvalitní tvorbu, aby měl právo na peníze. Když vidím, že někdo vydělává pomlouváním druhých, je mi zle. Pokud se na YouTube pohybujete, určitě jste si všimli, že začalo být trendem smazat si česká videa nebo si jen založit druhý kanál a pokračovat ve videích v angličtině. O důvodu jsem přemýšlela, vážně mě napadlo i to, že chtějí vyzkoušet něco nového. Ovšem opět je tu velké ALE. Je známé, že v české republice se za reklamy ve videích vyplácí velice málo, oproti ostatním státům. Proto také můžete pozorovat, že každý YouTuber bere snad veškeré nabídky, které může, i když ho ten produkt nezajímá. Ať už jde o propagaci Bubble Tea, sluchátek, značky s oblečením nebo podobně. Prostě peníze tu hrají velkou roli.
Připadá mi ale k smíchu, že i když se snaží dělat videa v angličtině, jejich fanouškovská základna se stejně skládá z lidí, kteří sledovali jejich česká videa. A když porovnáte tato videa s těmi, co tvoří ostatní zahraniční YouTubeři, pochopíte proč.

Nově objevení zpěváci

To je teď trend, že každý, kdo vytváří videa na YouTube, musí mít alespoň jeden song? Vážně lidi věří tomu, že mají doopravdy takový hlas? Prosím vás. Já neříkám, že je to tak u všech, i když u většiny ano. Ale v dnešní době může být i z toho nejhoršího zpěváka hvězda, jen díky počítačové úpravě.
Jeden nejmenovaný YouTuber si vytvořil jméno díky svým videím a poté se na to vykašlal a založil si hudební skupinu. Zajisté víte, o kom mluvím. A ačkoli je hezký, že si splnil sen, tak jen přetáhl svou základnu fanoušků. Já osobně znám několik lidí, kteří do té doby o české hudbě nechtěli ani slyšet, ale co se jí on věnuje, tak ji zbožňují. Nedávno jsem dokonce zahlédla, že opět tvoří videa, i když na ně neměl ještě před pár měsíci ani čas a pomyšlení. Potřebuje si snad nahnat fanoušky na nové turné? ACHJO.

Akce

Jak jsem říkala, jména YouTuberů zmiňovat nebudu, ale akce myslím mohu. Utubering, LP Turné, CineTube a tak podobně. Než budete namítat že o tom nic nevím, na každé z nich jsem minimálně jednou byla. A ano, nápad je hezký. Člověk se může setkat se svým internetovým idolem i na živo, dokonce je zde i doprovodný program. Ale sakra, dávat peníze nejen za vstup, ale i za fotku s ním? Kolikrát jsem viděla situace, kde se děti rozbrečely, když jim YouTuber odmítl podepsat tričko kvůli ''nedostatku času''. Moje kamarádka se těchto akcí účastnila jako host a to, co mi říkala, mi připadalo jak k smíchu, tak k pláči. Za každou akci berou nemalé peníze. Ovšem to, jak se chovají k dětem, které je obdivují, je strašný.
Zpět k penězům. Chápu, že se musí zaplatit místo, kde se událost koná. Ale YouTubeři by tam měli jezdit kvůli svým fanouškům, ne kvůli tomu, aby si vydělali na nájem.
Pak tu máme campy. A.. nevím, co si o nich myslet. Zde už máte šanci se tak nějak seznámit více osobněji, ale ty částky za pár dní jsou opět k neuvěření.
Já osobně raději podporuji srazy, kde si člověk se svým oblíbencem i prohodí pár slov a pozná ho osobněji.

Charakter

Už několikrát jsem zahlédla články o tom, jak jeden YouTuber zveřejnil nahé fotky toho druhého, nebo že je mezi nimi válka a dokonce se i poprali. Opět se opakuje to, co jsem již zmiňovala. Uvědomují si, že je sledují děti? A ačkoli jim to můžou zakázat rodiče doma, stejně si tu cestu najdou, ať už třeba u kamaráda nebo na počítači ve škole. Myslím si, že jejich osobní sympatie a to, co mezi sebou mají, kdo se nenávidí, kdo s kým spí atd., by si měli nechat pro sebe, a ne to tahat na portál, který má lidi pobavit.

''Celebrity''

Proč? Proč na každé akci vidím YouTubery? Proč jsou na plakátech v metru, v televizi, na internetu, v rádiu a dokonce i ve filmech? A proč si nemůžu v klidu dojít na jídlo bez toho, abych slyšela, jak chce někdo burger se jménem určitého YouTubera? Já to vlastně chápu. Je to marketingový tah. Všichni podnikatelé a režiséři vědí, že můžou tímto stylem vydělat na dětech. A proč toho nevyužít, že?

Co říct na konec.. Asi moje osobní doporučení. Pokud už svůj volný čas chcete strávit sezením u videí, doporučuji cizokrajnou scénu. Pokud mám vyjmenovat lidi, které sleduji já osobně, tak by jich bylo mnoho. Ale můžu vás ujistit, že Superwoman, Shane Dawson, nebo třeba PewDiePie, kterého zajisté znáte, vás určitě pobaví. A nemějte strach. Pokud neovládáte angličtinu, u většiny videí takto známých lidí najdete i české titulky.