Když se víra stane fanatismem

4. července 2017 v 20:36 | Adele
Před nedávnem byla moje kamarádka na návštěvě u své silně věřící babičky na Ukrajině. Když mi vyprávěla, co všechno musela dodržovat, celkem mě to zarazilo a rozhodla jsem se, že bych o tom mohla něco málo napsat. Předem chci upozornit, že rozhodně nemám nic proti náboženství a víře jako takové. Nevadí mi křesťanství, buddhismus, ani jiné víry, tedy dokud mi je někdo necpe přímo až pod nos. Sama věřím, že tam je něco, ovšem k žádné víře se nehlásím a to protože nechci být jejím otrokem.

Připadá mi, že lidé, kteří jsou k určité víře vedeni už od dětství, v podstatě nemají šanci si vytvořit vlastní názor a pohled na věc. A ano, ve většině případů je to pro nevěřící velice otravné. Kamarádka musela kvůli kostelu nosit šaty, které nenávidí. Musela se chovat tak, jak chtěla její rodina. Kdyby vyšlo najevo, že je jiné orientace, tak se osobně bojím, co by následovalo a jak by se k ní začali chovat, jelikož popisovala jejich konverzace o podobných věcech a nic moc příjemného to nebylo. Tohle je jeden z případů, které ještě nejsou na tolik extrémní. Ale je to především smutné. Co tím myslím? Děti jsou už od narození vedeni k tomu dělat tohle, nejíst v určitou dobu, mají zakázané spoustu věcí. Žijeme v jednadvacátém století a oni ani nemají možnost poznat svět tak, jak by si zasloužili.

Pojďme se bavit o Islámském náboženství, což je bohužel celkem aktuální téma. Určitě všichni víte o teroristických útocích, které se stávají čím dál častěji a skoro po celém světě. To všechno kvůli davovému šílenství. Nechci vyvracet existenci jejich boha, ovšem zabíjení nevinných lidí kvůli někomu, kdo nejspíše neexistuje, je tragické a neuvěřitelné selhání lidskosti a všech morálních zásad. Tohle už prostě nejsou lidé. Od narození jim je do hlav vpravováno to, že musí zabít ostatní a za svůj názor jsou trestáni.
Je ale důležité zmínit, že všichni lidé vyznávající islámskou víru nemají s terorismem nic společného. Jsou to uspořádaní, slušní lidé, ale veřejnost je kvůli jejich vrstencům automaticky odsoudí.

Když náhodou někdy projdu kolem zapnuté televize, je mi zle z toho, co se ve světě děje. Obyvatelé Země se již po staletí zabijí kvůli víře. Samozřejmě, že to není jediný důvod, přesto ale.. Zabijí se, protože každý věří na něco jiného a pokud má někdo jiný názor, je to špatně. Nechci házet všechny do jednoho pytle, znám spoustu věřících, kteří jsou úžasní lidé. Kolem nás je nekonečný vesmír, spoustu neodhalených tajemství čeká ještě na Zemi na své odhalení a lidé se navzájem zabijí, protože jinak by je za to bůh, o kterém nemají jistotu, že existuje, potrestal. Tu teorii, že NASA již ví vše o této planetě a vesmíru, si necháme na jindy. Možná jsem jen snílek, ale strašně bych si přála, aby nastal den, kdy již války nebudou na prvním místě. Nevím, jestli se po smrti dozvím, co nebo kdo za tím vším stojí. To neví nikdo. Ale myslím si, že to, jak víra ovládá lidské životy, je jeden z největších problémů dnešní doby a nejspíše to nikdy nepochopím. Je dobré v něco věřit a pro něco žít, ovšem není tohle už příliš?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 4. července 2017 v 22:28 | Reagovat

Přesně tak, víra, ale s mírou. Tvá kamarádka to nemá tedy nemá vůbec jednoduché...

2 Adél Adél | 5. července 2017 v 19:39 | Reagovat

[1]: Naštěstí tam byla jen krátkou dobu. Kdyby tam měla žít celoročně, nedokáži si to představit..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama